Informácie k dreveným podlahám

Základné informácie o drevených podlahách


Každá drevená podlaha je jedinečná! Farebné rozdiely ako aj rozdiely v štruktúre sú spôsobené prirodzenými vlastnosťami dreva a použitím špecifickej povrchovej úpravy. Drevo aj povrchová úprava a rovnaký kus parkety nebude identický s tým, ktorý je uskladnený v iných podmienkach. Vzorky, vystavované plochy atď., nemôžu preto byť s novo dodanou podlahou úplne identické. Podobné pravidlo platí s charakterom podlahy, kedy vzorka môže obsahovať inú štruktúru dreva (hrče, kresba, praskliny) ako dodaná podlaha. Z princípu nikdy nie je možné garantovať rovnaké hrče, ich množstvo, kresbu a celkový charakter dreva v každej dodávke podláh.

Triedenia parkiet v Kolekcií P-Parket Original:

  • Uno – V tomto triedení je vyberané kvalitné drevo s rovnomerným vzhľadom, ako aj vyváženou a prirodzenou hrou farieb. Obsahuje len ojedinele vrastené ihlové očká, hrčky do 5 mm. Podlahy UNO vytvárajú výnimočne tiché a ušľachtilé podlahové povrchy.
  • Due – Prirodzená hra farieb ponúka povrch zdôrazňujúci prírodný pôvod dreva s malými hrčkami a drobnými chybičkami. V tomto triedení sa môžu vyskytovať drobné odborne spracované hrčky do 20 mm a nevypadané hrčky do 30 mm. Due je elegantné prírodné triedenie s charakterom najlepšieho základu.
  • Tre – Triedenie ktoré podčiarkuje skutočný charakter dreva s jeho prirodzenými vlastnosťami ako sú spracované hrčky do 50 mm a nevypadavé skutočné hrče do 80 mm, drobné praskliny a nedokonale spravené hrčky sú súčasťou prirodzenej pestrosti a hravosti vo farebných rozdieloch jednotlivých lamiel.
  • Quattro – Hlboký vzhľad, zaujímavá silná hra štruktúr a pestrosť farieb s beľou, všetko čo drevo môže mať, to má práve toto triedenie dreva. Vlásočnicové povrchové trhliny a praskliny, tmavé jadro ako aj markantné hrče dotvárajú silný výraz obrazu podlahy. Vypadnuté hrče a praskliny sú odborne spracované tmelom, niektoré môžu byť len čiastočne.

Triedenia parkiet v Kolekcii SmartParket:

  • Selekt – V tomto triedení je vyberané kvalitné drevo s rovnomerným vzhľadom, ako aj vyváženou a prirodzenou hrou farieb. Obsahuje len ojedinele vrastené ihlové očká, hrčky do 5 mm. Podlahy Selekt vytvárajú výnimočne tiché a ušľachtilé podlahové povrchy.
  • Rustic – Triedenie ktoré podčiarkuje skutočný charakter dreva s jeho prirodzenými vlastnosťami ako sú vyspravené hrčky do 50 mm a nevypadavé skutočné hrče do 80 mm, drobné praskliny a nedokonale vypravené hrčky sú súčasťou prirodzenej pestrosti a hravosti vo farebných rozdieloch jednotlivých lamiel.

Podlahové kúrenie

Parkety sú vhodné na celoplošné lepenie na potery teplovodným podlahovým kúrením. Podľa všeobecne platných smerníc by maximálna povrchová teplota podlahy pri teplovodnom podlahovom kúrení nemala prekročiť 26 °C. Musí byť zabezpečené dostatočné tienenie, najmä na tmavších podlahách, pretože priame slnečné svetlo v spojení s podlahovým kúrením môže viesť k vysokým povrchovým teplotám, a tým k vysušeniu dosiek.

Rady pre pokladanie parkiet

Všeobecne odporúčame celoplošné lepenie pomocou parketového lepidla na parkety Bona 848 1-K Silan (spotreba: cca 1,3 až 1,4 kg / m² so zubovou stierkou 1000 ) na poter, ktorý je pripravený na kladenie, ako aj ďalšie lepenie H dosiek.

S ohľadom na požiadavky na poter, prípravu podkladu a povrchovú úpravu poteru je potrebné zohľadniť súčasný návod na inštaláciu podláh P-Parket a Smartparket.

Vlhkosť poteru pre lepenie drevených parkiet : betónový poter 2% CM, podlahové kúrenie 1,8% CM, anhydritový poter 0,5% CM, podlahové kúrenie 0,3% CM.

(CM – používa sa karbidová metóda zisťovania zvyškovej vlhkosti pomocou CM prístroja. Výsledkom tejto metódy sú tzv. percentá CM)

Vnútorná klíma
Aby sa zachovala hodnota a rozmerová stabilita parketových podláh, je potrebné dbať na to, aby bola relatívna vlhkosť vzduchu konštantná na približne 50 – 60% a priemerná teplota v miestnosti približne 20 stupňov. Ak je to potrebné, mal by sa použiť zvlhčovač, aby sa počas vykurovacej sezóny významne neznížila odporúčaná vlhkosť vzduchu!

Čistenie a údržba

Povrch olejovaných drevených podláh firmy P-Parket s.r.o. je možné jednoducho čistiť a udržiavať.
Radi by sme Vám poskytli informácie ohľadom čistenia a údržby podlahy.
Všeobecné pokyny týkajúce sa uchovania hodnoty vašej drevenej podlahy:
› Optimálna hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu pre drevené podlahy firmy P-Parket s.r.o. je 40–65%.
› Vyvarujte sa piesku a nečistôt, oba môžu pôsobiť ako brúsny papier.
› Tekutiny z podlahy ihneď odstráňte.
› Pre utieranie používajte iba jemne navlhčenú handru.
› Nepoužívajte abrazívne čistiacie prostriedky, parketový vosk alebo leštidlo. Môžu negatívne ovplyvniť vzhľad podlahy.
› Na nohy stoličiek a stolov umiestnite mäkké filcové podložky. Kancelárske stoličky by mali mať mäkké kolieska a v oblastiach so silným namáhaním použite koberce na ochranu podlahy.
› Nepoužívajte parné čističe.


Ako zabrániť poškodeniam:
Podobne ako u iných druhov podlahových krytín, aj nové drevené podlahy treba chrániť pred znečistením zónami na zachytávanie nečistôt (rohožky).
Na ochranu dreva pred poškrabaním je nevyhnutné umiestniť mäkké filcové podložky na nohy stoličiek, stolov a nábytku.
Kolieska na kancelárske stoličky, pohyblivé organizéry a kontajnery by mali byť vymenené za mäkké kolieska alebo povrchy. Okrem toho je možnosť chrániť podlahu na týchto veľmi zaťažených miestach pomocou príslušných ochranných rohoží (k dostaniu v špecializovaných predajniach kancelárskych potrieb). Nanášanie vosku alebo ďalšie pokrývanie drevenej podlahy nie je nutné; tým sa nezlepší vzhľad ani vlastnosti podlahy.
Odporúčame pravidelné suché čistenie drevenej podlahy vysávačom (so zdvihnutými štetinami) alebo metlou. Vlhké čistenie by sa malo vykonávať iba v prípade silného znečistenia. Je dôležité, aby bol handra dobre vyžmýkaná, aby sa nevytvárali kaluže alebo stojaca voda.


Úprava po dokončení stavby:
› Prach z vŕtania a iné voľné častice odstráňte okamžite metlou alebo vysávačom.
› Podlahu čistite vodou a dobre vyžmýkanou handrou prípadne pridaním čistiacich prostriedkov IBA NA OLEJOVANÉ PODLAHY.
› Je potrebné dbať na to, aby sa podlaha čistila iba dobre vyžmýkanou handrou, nikdy nie mokrou handrou.


Bežná údržba:
› Prach a voľné častice odstráňujte metlou alebo vysávačom.
› Škvrny umyte dobre vyžmýkanou handrou.
› V prípade silného znečistenia čistite podlahu dobre vyžmýkanou handrou a čistiacimi prostriedkami iba na olejované podlahy. Drevenú podlahu čistite čistiacimi prostriedkami a prostriedkami na údržbu, ktoré sú vhodné na ošetrenie olejovaných povrchov.
Nami preferované čistiacie prostriedky:BONA: www.bona .cz


Opravy škrabancov a poškodení:
› Poškodené miesta je možné opraviť vytmelením farebne zhodným mäkkým voskom.

Malá ukážka výroby drevenej podlahy ;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *